Wybrane rozwiązania telemedyczne są dziś nie tyle potrzebne, co wręcz konieczne. Dlatego, że są efektywne: znacząco skracają drogę pacjenta i czas reakcji na wszelkie nieprawidłowości – uważa prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy ds. kardiologii.
W leczeniu zapalenia mięśnia sercowego mogą być pomocne preparaty immunosupresyjne, zmniejszające odporność. Hipotezę tę sprawdzą w praktyce kardiolodzy WUM we współpracy z innymi ośrodkami w kraju i za granicą.
W ostatnim czasie teleporady nabrały nieco negatywnego wydźwięku. Trzeba powiedzieć jasno: telekonsultacja lekarska jest w wielu przypadkach wystarczającą, a nawet optymalną formą kontaktu pacjenta z lekarzem – mówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Oddziału Elektrokardiologii Kliniki Kardiologii WUM.
Korzystając z odpowiednich ćwiczeń można niekiedy zredukować ciśnienie krwi nawet w podobnym stopniu, jak z pomocą pojedynczego leku - twierdzą specjaliści. Dla różnych grup najkorzystniejsze będą jednak odmienne ćwiczenia.
W I Katedrze i Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierownik prof. Grzegorz Opolski) Zespół Oddziału Elektrokardiologii wykonał zabieg wszczepienia najnowszego bezelektrodowego stymulatora serca typu MICRA™ AV.
Najistotniejsze jest szkolenie elektrofizjologów. To oni, mając do dyspozycji cały wachlarz różnych metod podejścia, muszą zdecydować, która metoda terapii arytmii będzie najlepsza u danego pacjenta.
Zabieg wszczepienia reduktora przepływu do zatoki wieńcowej przeprowadzili lekarze Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu u 69-letniego pacjenta, który cierpiał na silne, uporczywe bóle w klatce piersiowej – podała w środę placówka.
26-pacjent, któremu jako pierwszemu na Dolnym Śląsku specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeszczepili serce, wyszedł do domu. Jednocześnie w poniedziałek w placówce wykonano kolejną, trzecią już, transplantację. Biorcą jest młody mężczyzna.
Ból w klatce piersiowej u kobiet częściej niż u mężczyzn jest mylnie diagnozowany – wynika z raportu zaprezentowanego podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego Acute CardioVascular Care 2021, który odbył się online w dn. 13-14 marca br.
Czy sztuczna inteligencja może być wsparciem w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego? Wszystko wskazuje na to, że tak. W X Oddziale Kardiologii, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji oraz AOS, który jest częścią Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) wykorzystuje się rozwiązanie bazujące na innowacyjnym oprogramowaniu Cardiomatics.